Marold Langer-Philippsen

Marold Langer Philippsen

Marold Langer Philippsen

Nemecký režisér Marold Langer-Philippsen žije v Berlíne, Mníchove a v Bratislave, pôsobí aj ako herec, hudobník, pracuje s novými médiami, vedie workshopy s dôrazom na prácu vo verejných priestoroch. Študoval etnológiu v Berlíne a Mníchove. Štúdiu kamery, filmového strihu, réžie, herectva a moderného tanca sa venoval v Mníchove, Viedni a Paríži. Scenáre pre divadlo a film píše od roku 1979. Založil niekoľko umeleckých združení (EYGENART, FAKTOREI e. V., TEMAT) a svoje projekty inscenoval v divadlách o. i. v Berlíne, Bochume, Bordeaux, Bratislave, Dessau, Haife, Halle, Hradci Králové, Ľubľane, Melbourne, Mníchove, Paríž, Prahe, Rige, Rimini, Ríme, Štutgarte, Viedni, Wittenbergu, Zürichu a Žiline. Je autorom divadelných hier, poézie, experimentálnych relácií pre oficiálne rozhlasové stanice (ORF, HR, NDR), pre festival Ars Electronica v Linzi (2002/2010) a priebežne aj pre nezávislé rozhlasové stanice v Európe – Radio Corax (Halle), reboot.fm (Berlín), Radio Orange (Viedeň), Radio Papesse (Siena), Radia.fm (Lisabon).

V roku 2009 na medzinárodnom festivale súčasnej hudby Melos-Étos v Bratislave realizoval prvú (improvizačno-elektronickú) verziu opery Kráľ duchov. So súborom Mio-Mio spolupracoval aj na opere Malevich-Malevich, ktorá bola streamovaná z bratislavského bytu do koncertnej siene v nemeckom Dessau, piatu časť (Rebellion) rozsiahleho rozhlasového projektu PARADISELOST podľa eposu Johna Miltona bude realizovať s Markom Piačekom 7. 11. 2012 v Žilinskej synagóge v spolupráci so Stanicou Žilina-Záriečie a Žilinskou univerzitou.

Výber z najnovších projektov:

RFE/RL, ein Lautsprecher-Panoptikum und Aktionen zur Geschichte von Exil und Propaganda beim Sender Radio Free Europe in München (München/Prag/Bratislava/ Bukarest/Sofia); LOLITANOW, ein Abend über Geschlechterrollen, Medien und Sexualität, Uraufführung in München (2. – 4. 10. 2012), weitere Aufführungen in Prag, Bratislava und Sofia 2013; PARADISELOST, mehrteilige Kunstradio(ORF)-Reihe in Zusammenarbeit mit europäischen Radiokünstlern über die verlorenen Paradise unserer Zeit – auf John Miltons Epos “Paradise Lost” basierend (29. 7. 2012 – 30. 6. 2013)

Comments are closed.

open